04/20/2024 10:28

מדיניות החזרות: המדריך המלא – ומתי צריך לשים לב לאותיות הקטנות

חלק בלתי נפרד מתהליך רכישה או קבלת הזמנה חייב לכלול קריאה של האותיות הקטנות בכל הקשור למדיניות ההחזרה. למעשה, בין אם אתם מתכננים לקנות מוצר או לקנות מתנה, חשוב מאוד להבין לעומק מהם תנאי ההחזרה של החנות ממנה אתם עתידים לרכוש, וזאת מתוך מטרה להוביל לתהליך אשר יאפשר לכם בעת הצורך לבצע את תהליך ההחזרה במינימום התעסקות. בשביל לסייע לכם להבין אילו מוצרים מותר ואילו אסור להחזיר, בחרנו להציג את כל הפרטים שיסייעו לכם להבין לעומק מהן הזכויות המגיעות לכם כלקוחות.

חוק הגנת הצרכן – כל מה שצריך לדעת

המחוקק נתן את הדעת לגבי הנושא של החזרות וקבע כי בעלי עסק (בין אם מדובר בחנות פיזית או בחנות מקוונות) נדרשים להציג על פי סעיף 4 לחוק הגנת הצרכן את מדיניות החזרת המוצרים במקום נראה לעין, ובאותיות בולטות וקריאות. שימו לב כי על פי החוק הזה, ניתן להחזיר מוצרים שלא עקב פגם במוצר, ובמידה ואפשר, צריך לציין זאת באופן ברור. במידה ולא ניתן להחזיר את המוצר, על בעל העסק לציין זאת באופן מפורש כי לא ניתן להחזיר מוצרים במקרה של פגם או אי התאמה, וזאת בהתאם ללשון החוק. מי שאחראי לאכוף את החוק הזה היא הרשת להגנת הצרכן אשר היא גוף ממשלתי אשר משמש כרגולטור לגבי אכיפת חוק הגנת הצרכן, ועל כן אם אתם נתקלים בסירוב, ניתן לפנות לגוף הזה לטובת קבלת סיוע וייעוץ.

מדיניות החזרות: המדריך המלא - ומתי צריך לשים לב לאותיות הקטנות

בשנים האחרונות ולאור המודעות הצרכנית הגבוהה, החלה הרשות לגבות קנסות מבעלי עסקים כמו גם תאגידים שלא הקפידו על לשון החוק, כפי שהתבצע למשל בשנת 2022 לאחר שהרשות הטילה קנס בגובה של 8.6 מיליון ₪, בעקבות הטעיית צרכנים. האכיפה הזו מתבצעת לא רק כלפי תאגידים אלא גם עסקים קטנים ובינונים, אולם צריך לקחת בחשבון כי מדיניות ההחזרה אינה כוללת את כל סוגי העסקים, כפי שנסביר כעת.

מתי אי אפשר להחזיר מוצר?

על פי החלטה של משרד הבריאות, אי אפשר להחזיר מוצרים כמו הלבשה תחתונה או בגד ים. במידה ואתם רוכשים מוצרי קוסמטיקה, ניתן להחזיר אותם עד ל 14 יום מיום הרכישה, כאשר המוצר צריך להיות סגור ושלא נעשה בו שימוש. בנוסף, אם המוצר פגום, אי אפשר להחזיר אותו, ועל כן חשוב מאוד לקרוא את האותיות הקטנות של העסק ממנו אתם רוכשים את המוצר, כל זאת מתוך מטרה להוביל לתהליך רכישה אפקטיבי.

לסיכום

באמצעות המדריך אותו הצגנו לכם כאן, תוכלו לממש את זכותכם על פי חוק הגנת הצרכן, ולקבל מוצר חלופי או החזר בנוגע למוצר אותו רכשתם או קיבלתם במתנה, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של צרכנות חכמה המבוססת על יכולת להחזיר את המוצר, בעת הצורך.

עוד מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

הפקת מימן בטכניון

נגישות