07/12/2024 22:34

אובדן כושר עבודה: כך תתנהלו נכון עם המצב

אובדן כושר עבודה הוא סיטואציה לא פשוטה עבור אנשים הרגילים לעבוד קשה – לפתע, אנו נעשים מושבתים ולא מצליחים לתפקד ובטח שלא ללכת לעבודה כרגיל, הן בשל סיבות בריאותיות והן בשל סיבות נפשיות. אז אם חליתם או נפגעתם בתאונת דרכים ובעקבות כך איבדתם את היכולת לעבוד, יש מספר זכויות שאתם זכאים להם שחשוב שתכירו.

קביעת דרגת אי כושר עבודה

דרגת אי כושר למעשה מאפשרת זכאות לקצבת נכות כללית, יחד עם זאת תוכלו להיות מוגדרים בדרגת אי כושר חלקית, ועל סמך כך תוכלו לקבל קצבה חלקית. דרגות אי הכושר עומדות על שיעורים של: 60%, 65%, 74%, ו-100%. כאשר במידה ויקבע שאתם עומדים בהגדרת אי כושר של מעל 74%, תהיו זכאים למעשה לקצבה של 100% נכות. הדרגה תקבע על סמוך אחוזי נכות רפואית שנקבעו על ידי ועדה מיוחדת שהתכנסה בנושא.

איך מוציאים דרגת אי כושר?

התהליך לקבלת הקצבה הוא תהליך מורכב יחסית, הכולל שלבים רבים. תחילה צריך להכין את כל המסמכים הרלוונטיים המעידים על הנכות שלכם לביטוח לאומי, לאחר מכן מגישים את התביעה במסלול רגיל, או במסלול מהיר עבור מקרים מיוחדים ודחופים, לאחר מכן נקבע שיעור הנכות על ידי הוועדה, שלאחריה תקבלו תשובה בדואר. אם התשובה חיוביות תהיו זכאים לקצבה לפי שיעורי הנכות שלכם – מדובר בקצבה חודשית מביטוח לאומי. כמו כן, תוכלו לערער את החלטת הועדה, גם במידה והתקבלה תשובה שלילית, וגם במידה ואתם לא מרוצים משיעורי הנכות שנקבעו.

 

 

כיצד הועדה מחליטה על אחוזי הנכות?

הוועדה מחליטה על סמך מידת השפעת הנכות על כושר העבודה של המבוטח, ועל סמך יכולתו להשתכר בעקבות אותה נכות. כמו כן, במצב בו המצב הרפואי של המבוטח לא יציב, או שהטיפול בו עדיין נמצא בתהליך, רשאי פקיד ביטוח לאומי לקבוע דרגת אי כושר לזמן מוגבל – כמו למשל, חולי סרטן המקבלים קצבת נכות זמנית לתקופת הטיפולים הכימותרפיים שלהם.

ביטוח נכות מטעם הביטוח הפנסיוני

תוכלו לקבל קצבה גם מטעם הביטוח הפנסיוני שלכם במצב של אובדן כושר עבודה. מתוך הסכום המופרש לכם לפנסיה מוקצה סכום מסוים עבור חסכון למצב של אובדן כושר העבודה. הסכום שנחסך משתנה כמובן בהתאם למסלול הפנסיה באתם בחרתם לחסוך. בקרן הפנסיה המקיפה הביטוח כולל גם אובדן כושר עבודה כתוצאה ממחלה שהייתה קיימת אצל המובטח גם לפני שהחוסך הצטרף לקרן הפנסיה. עם זאת, חשוב לציין שהביטוח הפנסיוני מעניק קצבה רק במקרים שהמבוטח לא יכול לעבוד באופן מלא במקצוע המתאים לכישורים שלו – כלומר, אם בעתיד המבוטח יאבד את היכולת שלו לעבוד במקצוע בו הוא עוסק, אך כן יוכל לעבוד בעבודה אחרת שלא במסגרת המקצוע שלו, הוא לא יהיה זכאי לקבל קצבה על אובדן כושר עבודה.

כמו כן, קצבת ביטוח כושר עבודה מוענקת למובטח אך ורק לאחר שהסתיימה תקופת הזכאות לדמי פגיעה מביטוח לאומי. עם כן, מבוטח יכול לבחון את היקף הכיסוי הביטוחי שלו במסגרת הביטוח הפנסיוני באמצעות פניה לחברה המנהלת את הביטוח הפנסיוני שלו, וזאת על סמך הדוחות הרבעוניים והשנתיים של קרן הפנסיה שנשלחים אליו. אם נתקלתם בבעיה בתביעת אובדן כושר עבודה, באתר הזה תוכלו למצוא מידע מקיף בנושא וגם עזרה מקצועית.

בשורה התחתונה,

אובדן כושר עבודה זו סיטואציה שאף אחד מאיתנו לא היה רוצה להיות בה. אי היכולת לעבוד, מוציאה מהאדם את היכולת להיות חיוני ופרודוקטיבי – מה שעלול לגרום לעוגמת נפש קשה. בנוסף, אדם שהגיע למצב של אובדן כושר עבודה לרוב נמצא בסבל, בין אם פיזי ובין אם נפשי, לכן הקצבאות אליו הוא זכאי הן פיצוי קטן מאוד לעומת התחושות הקשות איתן הוא נאלץ להתמודד בשגרת היום יום.

עוד מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

הפקת מימן בטכניון

נגישות