04/19/2024 17:54

גיבוי או סנכרון: מה ההבדלים בין השניים ומתי מומלץ להשתמש בכל אחד מהם?

כולנו משתמשים כל הזמן בקבצים ובמסמכים דיגיטליים. שינוי זה דורש לשמור על גישה קלה ונוחה לקבצים החשובים לנו, וכן להגן עליהם מפני אובדן או פגיעה. לצורך מטרה זו יש שתי גישות עיקריות הפועלות במקביל: גיבוי וסנכרון. במאמר זה נסביר מהו גיבוי ומהו סנכרון, נדון בהבדלים ביניהם ונבהיר מתי מומלץ להשתמש בכל אחד מהם.

מהו גיבוי?

גיבוי נתונים הוא תהליך קריטי להבטחת זמינות ושחזור של נתונים במקרה של אובדן, השחתה או אסון. הוא משמש כאבן יסוד באסטרטגיות הגנה על נתונים, ומספק רשת ביטחון מפני אובדן בלתי צפוי. תהליך הגיבוי כולל יצירת עותק של נתונים ממיקום ראשי למיקום משני. ניתן לבצע גיבוי למגוון אמצעי אחסון, כגון כוננים קשיחים חיצוניים, סרטים מגנטיים או גיבוי בענן. בחירת אמצעי האחסון תלויה בגורמים כמו כמות הנתונים, תדירות הגיבוי והצרכים התקציביים. ישנם סוגים שונים של גיבויים, כולל גיבויים מלאים, גיבויים מצטברים וגיבויים דיפרנציאליים, כל אחד עם המתודולוגיה שלו להעתקת נתונים. במקרה של אובדן נתונים, ניתן להשתמש בגיבוי כדי לשחזר את הנתונים המקוריים למצבם הקודם.

מהו סנכרון?

סנכרון, לעומת זאת, כרוך בשמירה על עקביות בין נתונים בשני מיקומים או יותר. בסנכרון, שינויים המתבצעים בנתונים במיקום אחד משתקפים באופן אוטומטי במיקומים האחרים. תהליך זה מבטיח שגירסת הנתונים העדכנית ביותר תהיה זמינה בכל המיקומים המסונכרנים, ותספק עקביות ונגישות לנתונים בזמן אמת. הסנכרון שימושי במיוחד עבור אנשים וצוותים הזקוקים לגישה לגרסאות העדכניות ביותר של קבצים במכשירים או פלטפורמות מרובים. הוא מאפשר שיתוף פעולה חלק וגישה לנתונים, ללא קשר למיקום הגיאוגרפי של המשתמשים.

ההבדל בין גיבוי לסנכרון

גיבוי וסנכרון הם שתי גישות שונות לניהול נתונים, ושתיהן חשובות להגנה ולנגישות. הינה כמה מההבדלים העיקריים ביניהן:

 • מטרה: גיבוי נועד להגן על נתונים מפני אובדן ופגיעה ולאפשר שחזור שלהם במקרה חירום, ואילו סנכרון נועד לשמור על עקביות בין נתונים המאוחסנים במיקומים שונים ולאפשר גישה נוחה לגרסה העדכנית ביותר.
 • אופן הפעולה: הגיבוי יוצר עותק נפרד של הנתונים במיקום אחר. הסנכרון מעדכן באופן אוטומטי את כל העותקים של הנתונים בכל פעם שמתבצע שינוי.
 • תדירות: הגיבוי מתבצע באופן ידני או אוטומטי בתדירות קבועה, למשל מדי יום או מדי שבוע. לעומתו הסנכרון מתבצע באופן אוטומטי ברגע שמתבצע שינוי בנתונים.
 • שימושים: הגיבוי מתאים להגנה על נתונים חשובים, כמו מסמכים, תמונות וסרטונים. לעומת זאת, הסנכרון מתאים לקבצים שצריך לעבוד עליהם במספר מכשירים, כמו קובצי עבודה או קובצי לימודים.
 • טכנולוגיות: הגיבוי נעשה באמצעות תוכנות ייעודיות או שירותי אחסון בענן. ואילו הסנכרון: נעשה באמצעות תוכנות ייעודיות, שירותי אחסון בענן או שירותי שיתוף קבצים.

 

 

מתי כדאי להשתמש בגיבוי?

גיבוי מומלץ בתרחישים הבאים:

 • התאוששות מתקלות חמורות: בעת יצירת תוכנית התאוששות מאסון, השימוש בגיבוי הוא חיוני. הוא מבטיח שניתן יהיה לשחזר נתונים בעקבות תקלות חמורות כמו כשל בחומרה, מתקפות הקשורות לאבטחת מידע וסייבר או אסונות טבע .
 • מטרות ארכיוניות: לאחסון נתונים לטווח ארוך, כגון מסמכים משפטיים, רשומות פיננסיות או נתונים היסטוריים שאינם דורשים גישה תכופה, גיבוי הוא פתרון יעיל.
 • דרישות תאימות: ארגונים הכפופים לדרישות רגולטוריות לשמירת נתונים נהנים מפתרונות גיבוי המבטיחים שהנתונים נשמרים וניתנים לשחזור לאורך תקופות ארוכות.

מתי כדאי להשתמש בסנכרון?

סנכרון מומלץ בתרחישים הבאים:

 • שיתוף פעולה: בעת עבודה על פרויקטים משותפים הדורשים עדכוני נתונים בזמן אמת בין משתמשים או מכשירים מרובים, סנכרון מבטיח שלכולם תהיה גישה לגרסאות הקבצים העדכניות ביותר.
 • נגישות בין מכשירים: עבור אנשים ואנשי מקצוע המשתמשים במכשירים מרובים (כגון טלפונים חכמים, מחשבי Tablet ומחשבים ניידים) וזקוקים לגישה עקבית לנתונים שלהם במכשירים אלה, סנכרון מציע חווית שימוש חלקה.
 • שינויי נתונים תכופים: בסביבות שבהן הנתונים מתעדכנים באופן קבוע, והגרסה העדכנית ביותר נדרשת תמיד, הסנכרון מספק פתרון יעיל לשמירה על עדכניות כל הנתונים.

לסיכום

גיבוי וסנכרון הם שני מרכיבים קריטיים בפעולות ניהול נתונים, ולכל אחד מהם תפקיד קצת שונה. בעוד שהגיבוי מתמקד בהתאוששות מאסון ובשימור לטווח ארוך, הסנכרון מדגיש עקביות ונגישות נתונים בזמן אמת. הגיבוי הוא חשוב להגנה על נתונים מפני אובדן ולהבטחת תאימות למדיניות שמירת נתונים, ואילו הסנכרון הוא המפתח לשיפור שיתוף הפעולה והגישה לנתונים בין מכשירים מרובים. הדרך ליישום של אסטרטגיות יעילות להגנה על נתונים מתחילה בהבנת ההבדלים והיישומים של כל אחד מהם, מה שיכול להוביל לאחר מכן לבחירה מדויקת יותר.

עוד מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

הפקת מימן בטכניון

נגישות