07/12/2024 18:44

עידו עוז עונה על השאלה: מתי כדאי לבצע מחזור משכנתא?

בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה ישראלים אשר לוקחים משכנתא בוחנים את האפשרות של מחזור המשכנתא, הן לטובת קבלת הלוואה לטובת צרכים רפואיים או אישיים והן לטובת שינוי של תנאי המשכנתא הראשונה אשר נלקחה מהבנק. בסקירה הזו ובסיוע מצד עידו עוז אשר הינו מומחה לתחום המשכנתאות נציג בפניכם את כל מה שצריך לדעת, רגע לפני החלטה משמעותית כמו זו.

מחזור משכנתא – כל מה שצריך לדעת רגע לפני החלטה משמעותית כמו זו

מחזור משכנתא הוא אירוע בעל משמעות בעבור כל מי שלקח משכנתא בחייו, וזאת בשל היכולת למחזר את המשכנתא הקודמת באמצעות אותו הבנק שממנו לקחתם את ההלוואה, או באמצעות לקיחה של משכנתא מבנק מתחרה, לשלם את היתרה של משכנתא באמצעות ההלוואה שאותה אתם מקבלים ובהתאם לכך לשפר את תנאי המשכנתא.  לצורך העניין מסביר עידו עוז כי במידה ואתם למשל לקוחות של בנק הפועלים, ואתם רוצים לשפר את התנאים, אתם יכולים לפנות או לבנק או לבנק מתחרה, ובכך לקבל תנאים טובים יותר מכפי שאתם משלמים נכון לנקודת הזמן הנוכחית. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי לא בכל מקרה מומלץ למחזר, אלא רק אם מתקיימים תנאים מסוימים, כפי שנסביר כעת.

החזר חודשי גבוה

משכנתא היא הלוואה לכל דבר ועניין ועל כן אתם מתחייבים מול הבנק לשלם בכל חודש את סכום המשכנתא, לצד ריבית והצמדה, בהתאם למסלול הנבחר. במידה וההחזר החודשי מכביד עליכם מבחינה כלכלית בעקבות סיבות כמו למשל בעיה רפואית או ירידה בגובה בהכנסות החודשיות שלכם, עידו עוז מציין כי מחזור משכנתא הוא בעל השפעה חיובית, וזאת בשל היכולת לפרוס את תקופת ההלוואה למשך תקופה יותר ממושכת, ובכך להקטין את ההחזר החודשי וכן להתאים את המשכנתא לצרכים האישיים שלכם.

 

 

גידול בהכנסות

סיבה נוספת שבמסגרתה כדאי לעשות מחזור משכנתא נוגע לשינוי במצב הפיננסי, וזאת בעקבות גידול בהכנסות. במידה ואתם מבחינים כי ההכנסות שלכם גדלו בצורה מאוד משמעותית, ניתן בעצם לקצר את משך זמן ההלוואה בעצם לקצר את תקופת ההלוואה, ובכך לחסוך בתשלום הריביות שאתם משלמים לבנק. מחזור משכנתא במקרה כזה יכול לחסוך מאות אלפי שקלים לרוב הציבור, כחלק מהבנה כי מדובר בהזדמנות גם לקצר את משך הזמן, אבל גם לבחון אפשרות לפירעון מוקדם, בהתאם ליכולת ההחזר החודשית החדשה שלכם, כמו למשל במקרה של סכום כסף גדול שנכנס ואותו אתם רוצים להפנות לטובת קיצור זמן המשכנתא.

שינוי מסלול משכנתא

עליית הריביות בשנה האחרונה הובילה לא מעט רוכשי דירות ולוקחי משכנתאות לבחון את האפשרות של שינוי מסלול המשכנתא, במסגרת של מחזור. מאחר ויש לא מעט מסלולים, אפשר ואף רצוי לבחון ביחד עם יועץ המתמחה לתחום המשכנתאות את המסלול שבו אתם נמצאים עכשיו, ולהתאים את המסלול לצרכים הנדרשים שלכם, הן מבחינת גובה ההחזר החודשי והן מבחינת אופן הפריסה.

לסיכום

החלטה לגבי מחזור של משכנתא היא החלטה משמעותית, גם אם אתם רוצים למחזר על רקע של אירוע חיובי כמו למשל כניסה של סכום כסף גדול שלא ציפיתם לו או לחילופין גובה החזר חודשי גבוה שבו אתם מתקשים לעמוד. התייעצות עם מומחה לתחום המשכנתאות הוא בעל משמעות, גם מבחינת היכולת להבין לעומק מהם התנאים שאותם אתם יכולים לקבל דרך הבנק ממנו לקחתם את המשכנתא, או לחילופין אפשרות של קבלת משכנתא חדשה דרך בנק, כחלק מהליך של מחזור המתבצע בהתאמה אישית.

עוד מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

הפקת מימן בטכניון

נגישות