07/12/2024 22:43

ישראל משנה את פניה: הכול על התחדשות עירונית

אחד מהנושאים הבולטים ביותר שעל סדר היום הציבורי הוא ללא ספק הנושא של התחדשות עירונית. מדינת ישראל מקדמת באופן משמעותי פרויקטים רבים בכל רחבי הארץ, וזאת באמצעות חידוש השכונות הוותיקות ושדרוג של המרחב הציבורי, כל זאת במטרה לנצל באופן מיטבי את הקרקעות והתשתיות הקיימות. התהליך יכול להתבצע במסגרת פרויקט תמ"א 38 המבוצע ברמת הבניין הבודד תוך חיזוק ועיבוי המבנה הקיים, או הריסתו ובנייה מחדש. לחילופין, ניתן לבצע פרויקט התחדשות עירונית במסגרת תוכנית פינוי בינוי הכוללת הריסת מספר בנינים באותה השכונה ובניית מבנים חדשים במקומם, תוך חידוש ושדרוג המרחב הציבור עם גינות, כבישים, שטחי מסחר ושטחי ציבור. מה חשוב לדעת רגע לפני שחותמים על הסכם של התחדשות עירונית בבניין שלכם? כל הפרטים בכתבה הבאה.

תמ"א 38 – כל מה שצריך לדעת

תוכנית תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית אשר נועדה לשדרג ולשפץ בניינים אשר נבנו לפני שנת 1980 ואשר אינם עומדים בתקן הישראלי 431 מפני רעידות אדמה.  במסגרת התוכנית הזו ניתנת האפשרות בעבור בעלי הדירות לפנות ליזמים ולמכור את זכויות הבנייה, ובתמורה לכך לקבל לא רק בניין משודרג ומחוזק, אלא גם הרחבה של זכויות בתוך הדירה, החל מהתקנה של מרפסות ועד להקמה של חניון תת קרקעי. פרויקט תמא 38 הוא פרויקט משמעותי מאוד הן בעבור הדיירים שמתגוררים בבניין אבל גם בעבור יזמים אשר יכולים להתחיל בקידום הפרויקט, ולנצל את זכויות הבנייה לטובת בנייה של קומה עד שתי קומות, ובכך להניב יכולת לרווחים אבל גם להגדלת היצע הדירות, בייחוד באזורי ביקוש כמו במרכז הארץ.

שימו לב כי נהוג לחלק את התוכנית הזו לשני סוגים – תמ"א 38/1 או תמ"א 38/2. במקרה של תמ"א 38/2 הדיירים אשר מתגוררים בבניין מפונים למשך תקופה מסוימת, וזאת בשל הרס מוחלט של הבניין, אולם במידה ומדובר בתמ"א 38/1 יש אפשרות להמשיך להתגורר בדירה, תחת תנאים מסוימים ובהתאם להתקדמות של טיב הבנייה. במידה ואתם רוצים לקדם אצלכם בבניין תמ"א או שפנה אליכם יזם, חשוב מאוד לדאוג מראש שכל הפרטים יהיו כתובים במסגרת של חוזה באופן מאוד ספציפי, כאשר התנאים צריכים להיות תנאים מתלים לקיומו של ההסכם. ליווי וייצוג מצד עורך דין המתמחה בתחום הוא אלמנט חיוני לטובת השלמת העסקה, וקביעת לוחות זמנים אשר נועדו להוביל לסיום הפרויקט במועד הנקוב, וללא עיכובים אשר עלולים לגרום לנזקים משמעותיים לאיכות החיים של הדיירים.

 

 

פינוי בינוי – תוכנית מהפכנית בתחום ההתחדשות העירונית

בתחום ההתחדשות העירונית יש גם פרויקט מסוג פינוי בינוי ישר הוא כרז לראשונה כמדיניות רשמית עוד בשנת 1998. מדובר בפרויקט שבמסגרתו הורסים בתי מגורים ישנים בתוך שכונות ועליהם בונים בניינים חדשים ,תוך שימת דגש על ניצול השטח במלואו, לא רק לטובת הקמה של דירות ושטחי מסחר, אלא גם שדרוג התשתית. מדובר בפרויקט שאותו מקדם משרד השיכון  והבינוי, כאשר נכון להיום יש עשרות אזורים אשר הוגדרו כמתאימים לפרויקט של פינוי בינוי. שימו לב כי במידה והבניין שלכם מיועד להריסה, אתם זכאים לקבל מטעם היזם דירה חלופית למגורים, עד להשלמת התהליך וקבלת המפתחות לבית החדש.

לסיכום

פרויקטים בתחום של התחדשות עירונית מבוססים על תוכנית של פינוי בינוי לצד תמ"א 38. מדובר בתוכניות מהפכניות שנועדו לשפר את תנאי המגורים, לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה וכן להגדיל את עתודות הבנייה במדינת ישראל, כחלק מהתמודדות עם עליית המחירים וכן מיעוט קרקעות לבנייה.

עוד מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

הפקת מימן בטכניון

נגישות