06/17/2024 19:17

יותר מהעלאה בשכר: למה כדאי לבקש מהמעסיק קרן השתלמות?

פנסיה, חסכונות, קרנות מסוגים שונים – בפני עובדים שכירים עומדים כיום לא מעט ערוצים להשקעה בעתידם. הערוצים השונים האלה מעט מבלבלים לעתים, וודאי כאשר נתקלים במונחים כאלה לראשונה. לכן, קבלת החלטות לגביהם איננה דבר שמבוצע מהר או בקלות. מה שדרוש לשם כך, הוא בוודאי מידע מדויק. זה בדיוק מה שתקראו כעת, בנושא הספציפי של קרן השתלמות. מה זו קרן השתלמות? האם היא נועדה רק לצורכי "השתלמות" ואם לא, אז מה מטרתה? מה עוד חשוב לדעת עליה, בכדי לקבל החלטות טובות לגביה ובכלל?

אפשרויות רבות, הבדלים רבים

כאמור, יש אפשרויות רבות לבחור מהן בנושא חסכונות. כולם פועלים סביב הרעיון הבסיסי העתיק, של שמירת סכום כסף מסוים בצד, עם הוספה תקופתית לסכום זה. את הכספים מקובל להשקיע בצורות שונות והגוף שמנהל זאת עבורכם מופקד על כך. אך מעבר לנקודות בסיסיות אלה, ישנם לעתים הבדלים משמעותיים למדי בין האפשרויות. לכן, חשוב מאוד להכיר את ההבדלים. את מה שנקרא "האותיות הקטנות", אשר עושות הבדל גדול. ממבט על זה, בואו נעבור כעת לנושא המרכזי. המשמעות של פתיחת קרן השתלמות היא חיסכון לכל מטרה שחשובה לכם. במקור, דובר על חסכון לעובדי מדינה למטרת השתלמות. זהו המקור לשם הידוע "קרן השתלמות". מטרה זו כבר לא רלבנטית לימינו בהקשר זה. כיום, מי שפותחים קרן מסוג זה, רשאים להשתמש בכספים שנצברים בה לכל מטרה שנראית להם.

 

 

 היתרונות הרבים

קרן השתלמות מספקת לכם יתרונות רבים, בהם

  • אפשרויות רבות לבחור מהן – אם תפנו לגופים השונים שמציעים זאת, תגלו שהם מציעים אפשרויות שונות לבחור מתוכן. יש למשל קרנות השתלמות לעצמאים ויש קרנות שמיועדות ספציפית לשכירים. במקרה של שכירים, גם המעסיק וגם השכיר יפקידו לקרן זו, באופן שפטור ממס הכנסה (לפי תקרות ותנאים שונים).
  • קרן רגילה או מיוחדת – קרנות השתלמות ייעודיות הן קרנות השתלמות עם התאמה מיוחדת לאוכלוסייה ספציפית. מבחינה זו, הן שונות ממה שנהוג לתאר כקרנות השתלמות "רגילות".
  • נזילות – קרן ההשתלמות מציעה אפשרויות משיכה שונות, בתוך טווח שנים קצר. זהו היבט חשוב, בהתאם לתוכניות השונות שלכם שתהיינה לעתיד. ומה אם תיתקלו בהפתעות שונות, אשר לא צפיתם מראש? גם מבחינה זו, טוב שיהיה אפיק מסוג זה למשיכת כספים אשר זמין עבורכם.
  • הלוואות – ישנה אפשרות לקחת הלוואה, אשר מבוססת על קרן ההשתלמות שלכם.

 מסלולי ההשקעה השונים

הכספים שנצברים בקרן ההשתלמות מושקעים לפי אפיקי השקעה שונים לבחירתכם. מדובר על כמה אפיקי השקעה נבחרים במקביל, כך שניתן ליצור בעזרתם אוסף מסלולי השקעה ברמות סיכון שונות. זו היא גישה מקובלת בכלל בתחום ההשקעות. מדוע זה כך? הרעיון הבסיסי הוא פשוט וגם חשוב מאוד: בכדי לצמצם את הסיכונים לאורך זמן. ההשקעות תלויות בגורמים שונים בסביבה הכלכלית, אשר לא כולם ניתנים לחיזוי או הערכה באופן מלא. כתוצאה מכך, יש מדי פעם הפתעות, אשר מביאות לכך שאפיק מסוים לא מרוויח היטב או אפילו מפסיד. אך זה לא יקרה בכולם בבת אחת. לכן, באמצעות תמהיל אפיקים מחושב, ניתן לקבל בסך הכל השקעות שמניבות רווחים לאורך זמן. אם אתם שכירים שפותחים קרן השתלמות אצל גוף איכותי ומנוסה, הוא זה שינהל את ההשקעות באופן מסודר ובטוח. עם זאת, תוכלו להיות מעורבים בכך וליזום למשל מעבר בין אפיקי השקעה בהמשך.

לסיכום

בשורה התחתונה, קרן השתלמות הוא נושא שכדאי להכיר היטב ולשקול לנצל כאפיק חסכון עבורכם. זאת, מאחר שהיא בין האופציות האטרקטיביות ביותר למטרה זו

עוד מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

הפקת מימן בטכניון

נגישות